Čeština
Konzultace zdarma

Optimalizace e-shopu pro začátečníky

Cítíte, že váš e-shop stagnuje? Tržby nerostou, zisk klesá a konkurence sílí? Nebojte se, nejste sami! 

Inflace, rostoucí platy a náklady na reklamu a energie dělají podnikání v současné době velice náročným.

Naštěstí existují osvědčené strategie, které vám pomohou zlomit tento trend a zase dosáhnout růstu. 

V tomto článku se podělíme o tipy, které pomohly nám i stovkám dalších e-shopů v Česku. Dejte se do čtení! 

Jak založit e-shop: Komplexní průvodce

Název e-shopu a koncept

Váš název e-shopu by měl být chytlavý, snadno zapamatovatelný a relevantní k produktům nebo službám, které budete prodávat. Měl by také odrážet vaši značku a hodnoty

Jak vymyslet název e-shopu: Tipy a rady

 • Zvažte svou cílovou skupinu, ve které chcete vzbudit zájem.
 • Udělejte si průzkum trhu. Podívejte se na názvy konkurentů a zjistěte, co funguje a co ne. 
 • Použijte online nástroje pro brainstorming nápadů.
 • Udržujte název krátký a jednoduchý, ať je zapamatovatelný. 
 • Ujistěte se, že jste originální, ať vyniknete z davu. 

Kde vytvořit e-shop: Volba platformy

Existuje mnoho platforem e-shopů. Mezi nejoblíbenější patří Shoptet nebo Shopify. Při výběru platformy zvažte cenu, složitost použití, funkce a možnosti přizpůsobení.

Chcete pomoct s tvorbou e-shopu? Vytvoříme vám ho na míru! 

Zaregistrujte doménu a hosting

Vaše doména je adresa vašeho e-shopu na internetu. Měla by být relevantní k vašemu názvu e-shopu a snadno zapamatovatelná. 

Hosting je úložiště pro soubory vašeho e-shopu. 

Navrhněte svůj e-shop

Vzhled vašeho e-shopu je důležitý, protože ovlivňuje, jak se na něm zákazníci cítí a zda u vás nakoupí. Ujistěte se, že váš design je profesionální, uživatelsky přívětivý a v souladu s vaší značkou. 

Přidejte produkty a popisky

Nyní je čas přidat produkty a jejich popisky. Produktové obrázky by měly být kvalitní a popisy informativní a přesvědčivé. 

Zdůrazněte vlastnosti a výhody vašich produktů a ujasněte, co je dělá jedinečnými.

Nastavte možnosti platby a dopravu

Zákazníci musí mít možnost snadno a bezpečně platit za vaše produkty. Nabídněte různé platební metody, jako jsou karty, bankovní převody a online platby. Nastavte také možnosti dopravy a uveďte jasné ceny a dodací lhůty.

Rádi vám pomůžeme s tvorbou e-shopu na Shoptetu, jehož jsme stříbrným partnerem! Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci. 

Uživatelský zážitek (UX): Na co si dát pozor

První dojem je klíčový, což v online světě platí dvakrát tolik! 

Pokud váš e-shop není uživatelsky přívětivý (UX), potenciální zákazníci ho opustí dřív, než vůbec stihnou prozkoumat vaši nabídku. 

Jako první krok tedy zkontrolujte:

Rychlost 

Nikdo nemá rád pomalé stránky. Ujistěte se, že se váš e-shop načítá rychle na všech zařízeních, včetně mobilů a tabletů. 

Potřebujete poradit s optimalizací webové stránky nebo e-shopu? Pomůžeme vám! 

Přehlednost

Na stránce by se měl snadno orientovat nový i stávající zákazník a najít na ní vše, co hledá. Intuitivní rozložení a jasné navigační menu jsou klíčové.

Tip SEO Ninji: Získejte cenný pohled zvenčí a otestujte svůj e-shop s nezaujatou osobou. Často se nám stává, že po hodinách práce nad e-shopem ztratíme objektivitu a přehlédneme i ty nejzjevnější nedostatky. Proto je důležité získat zpětnou vazbu od někoho, kdo na daném projektu nepracoval.

Responzivní a jednoduchý design

Váš e-shop by měl vypadat skvěle a fungovat bezchybně na všech typech obrazovek, od desktopů po chytré telefony. Důležité je také věnovat pozornost designu, který by neměl být předimenzovaný a plný rušivých elementů. 

Tip SEO Ninji: Zkontrolujte responzivitu webu i na odlišných operačních systémech. Například na zařízeních využívajících systém Android a iOS. Vhodné je také vyzkoušet více webových prohlížečů, jako je Google Chrome, Microsoft Edge, Safari, Mozilla Firefox, Opera a další.

Méně textu, více obrázků

Je všeobecně známo, že lidé si raději prohlédnou obrázky a videa, než aby četli dlouhé texty. Používejte proto kvalitní vizuální materiály, které doplňují váš produkt a sdělení. 

Vyzkoušet můžete i rozšířenou realitu, která zákazníkům umožní prohlédnout si produkt v reálném světě, aniž by ho museli fyzicky vlastnit. Mají tedy lepší představu o tom, co kupují online, což pro vás znamená méně reklamací a vráceného zboží! 

U popisků produktů nezapomeňte používat relevantní klíčová slova a informativní texty, které zaujmou zákazníky a pomohou vám ve vyhledávání.

Přečtěte si také: SGE – revoluce za SEO ve vyhledávači Google. Jak na ni připravit váš web?

Snadný proces nákupu

A to nejdůležitější na závěr? Přece proces nákupu! Ten by měl být co nejjednodušší a nejrychlejší. 

Nabídněte více platebních možností a jasné informace o dopravě a vrácení zboží.

Marže v e-shopu: Jak ji nastavit? 

Asi nemusíme vysvětlovat, že marže je klíčovým faktorem, který ovlivňuje vaši ziskovost

Její správné nastavení vám pomůže zajistit, že na každém prodaném produktu budete vydělávat dostatek peněz, abyste pokryli své náklady a dosáhli požadovaného zisku.

Jak ji ale správně nastavit? 

Nejprve analyzujte své fixní a variabilní náklady. 

 • Fixní náklady jsou takové, které zůstavají stejné bez ohledu na úroveň produkce či prodeje. Lze sem zařadit nájem prostorů, mzdy personálu, půjčky, odpisy apod.
 • Variabilní náklady se mění s objemem produkce, například náklady na materiál, dopravu či reklamu.

Sledujte vývoj cen nákladů a promítněte je do ceny produktů. 

Tip SEO Ninji: Vyzkoušejte BCG matici, která vám pomůže lépe pochopit pozici vašich produktů a služeb na trhu, což usnadňuje rozhodování o tom, kam směrovat zdroje firmy.

Co je BCG Matice? 

BCG matice je nástroj pro analýzu portfolia produktů. Pomocí ní můžete rozdělit své produkty do 4 kategorií:

 1. Hvězdy: Produkty s vysokým růstem a vysokým tržním podílem. Do těchto produktů byste měli investovat, abyste podpořili jejich další růst.
 2. Dojné krávy: Produkty s nízkým růstem a vysokým tržním podílem. Tyto produkty generují stabilní zisky, které můžete využít k financování růstu hvězd a investic do vývoje nových produktů.
 3. Otazníky: Produkty s vysokým růstem a nízkým tržním podílem. Tyto produkty vyžadují další analýzu a investice, abyste zjistili, zda se z nich stanou hvězdy, nebo zda je nutné je vyřadit z nabídky.
 4. Bídní psi: Produkty s nízkým růstem a nízkým tržním podílem. Tyto produkty obvykle generují nízké zisky a je nutné zvážit jejich vyřazení z nabídky.

Zajímá vás o strategii víc? Přečtěte si knihu Podniková strategie od docenta Ladislava Tylla.

Máte správně nastavenou marketingovou strategii? Máme pro vás tipy a triky pro začínající podnikatele! 

marketingová strategie

Tipy pro nastavení marže

 • Stanovte si cílový zisk.
 • Sledujte konkurenci.
 • Nabízejte slevy a propagační akce.
 • Nebojte se zdražit.

Jaké dopravní metody zvolit pro váš e-shop?

Doprava je důležitou součástí nákupního procesu. Dobře zvolené dopravní metody mohou vašemu e-shopu přinést spokojené zákazníky a zvýšit konverzní poměr. Naopak nevhodný výběr dokáže zákazníky odradit a vést k nedokončeným nákupům.

Na co se tedy zaměřit? 

doprava z e-shopu

Nabídněte flexibilitu

Neomezujte se jen na jednoho dopravce. Nabídněte zákazníkům výběr z více společností, jako je Česká pošta, DPD, PPL, Zásilkovna a další.

Nabídněte různé způsoby doručení

Ať už se jedná o výdejní místo, doručení na adresu, Balíkovnu, výdejní boxy, nebo expresní dopravu, čím více možností nabídnete, tím lépe pro zákazníka.

Umožněte sledovat zásilku

Zákazníci ocení, když budou moct sledovat cestu své objednávky a vědět, kdy ji očekávat.

SEO pro váš e-shop: Získejte více zákazníků z vyhledávání

Chcete, aby byl váš e-shop viditelný ve vyhledávačích a přilákal více zákazníků? Pak je nezbytné věnovat se SEO.

Nenechte si ujít článek „Optimalizace SEO pro weby a eshopy: Co to znamená?

Proč je SEO důležité pro váš e-shop?

 • Získáte více organické návštěvnosti.
 • Více organické návštěvnosti obvykle vede k více konverzím.
 • Zlepšíte povědomí o značce.
 • SEO a UX jdou ruku v ruce.

Potřebujete zodpovědět otázky ohledně optimalizace pro vyhledávače přímo pro váš e-shop? Neváhejte nás kontaktovat. SEO dokonce i školíme a rádi vám osvětlíme techniky, pomocí kterých se dostanete do popředí výsledků.

Online marketing pro váš e-shop: Využíváte ho naplno?

V dnešním digitálním světě je online marketing pro e-shopy velice důležitý. Ale pozor, ne každý přístup povede k úspěchu. PPC reklamy nejsou samospasitelné a pouhé spuštění kampaní bez promyšlené strategie vám spíše uškodí, než pomůže.

Na co si dát pozor v online marketingu?

Na internetu existuje nespočet e-shopů a vyniknout z davu mezi konkurencí není snadné. Proto se zaměřte na specifickou skupinu zákazníků a oslovte ji s relevantní nabídkou

Reklamy nejsou levné, a proto je důležité s nimi nakládat efektivně. Investujte do reklam, které generují přímé prodeje, ale nezapomínejte ani na budování značky a povědomí.

Mějte na paměti, že špatně nastavené kampaně vám můžou přinést ztrátu a poškodit reputaci. Jasně komunikujte, co váš e-shop odlišuje od konkurence a jaký problém klientům pomáhá řešit.

A na závěr oslovujte zákazníky jazykem, kterému rozumí, sledujte trendy a v případě potřeby se nebojte obrátit na experty

My v BrandElevatoru vám rádi pomůžeme s: 

Kontaktujte nás a získejte konzultaci zdarma! S námi bude váš e-shop růst! Nevěříte? Podívejte se na naše reference od spokojených zákazníků.

To nejdůležitější, co byste si měli z článku odnést

Optimalizujte svůj e-shop

Váš web by měl být rychlý, přehledný a responzivní. Raději se zaměřte na méně textu a více obrázků. A nezapomeňte, že proces nákupu musí být jednoduchý, aby neodradil od kliknutí na tlačítko „odeslat objednávku”. 

Spočítejte si marže

Analyzujte náklady, stanovte si zisky a sledujte konkurenci.

Doprava, která potěší

Nabídněte široký výběr dopravců a způsobů doručení. 

Buďte vidět (SEO)

Získejte návštěvníky z organického vyhledávání. SEO a uživatelská přívětivost jdou ruku v ruce.

Marketing chytře

PPC reklamy nestačí. Strategicky oslovte zákazníky s relevantní nabídkou.

Dejte na data

Analyzujte, optimalizujte a vylepšujte. Investujte do značky a online identity.

Růst e-shopu je maraton, ne sprint. Neustále se zlepšujte a úspěch přijde!

Na co se nejčastěji ptáte

Jaké jsou nejčastější problémy s uživatelským zážitkem (UX) e-shopů?

Mezi nejčastější problémy patří pomalé načítání stránek, nepřehledná navigace, špatně fungující design na mobilních zařízeních, příliš mnoho textu a málo obrázků a složitý proces nákupu.

Jak nastavit marže v e-shopu?

Nejdříve je potřeba analyzovat fixní a variabilní náklady. Dále je důležité stanovit si cílový zisk a sledovat konkurenci. Pro hlubší analýzu produktů a služeb a jejich rozdělení do kategorií (hvězdy, dojné krávy, otazníky a bídní psi) lze využít BCG matici.

Jaké dopravní metody jsou pro e-shop nejvhodnější?

Důležité je nabídnout flexibilitu a široký výběr dopravců a způsobů doručení, včetně možnosti sledování zásilky.

Proč je SEO pro e-shop důležité?

SEO pomáhá e-shopu získat více organické návštěvnosti, která obvykle vede k více konverzím a zlepšení povědomí o značce. 

Na co si dát pozor v online marketingu pro e-shop?

Je důležité zaměřit se na specifickou skupinu zákazníků a relevantní nabídku, efektivně nakládat s reklamami, jasně komunikovat hodnotu e-shopu a oslovovat zákazníky jazykem, kterému rozumí. V případě potřeby se nebát obrátit na experty.

Přednášíme

Zjistit více

Spolupracujeme s těmito firmami

Zobrazit všechny reference